PROGRAMLAR

SmartMentor


Smart Mentor Training

“Mentor of Mentors”

Günümüzde pek çok eğitim programı yetişkinlerin özellikleri gözetilmeksizin sadece bilgi artırmaya yönelik olarak hazırlanmaktadır. Türkiye’de girişimciliğe en temel ve üst seviyede destek veren SmartsUnited’ın hazırladığı SmartMentor Eğitim Programı ise temelini modern Yetişkin Eğitimi’nden alan bir eğitim programıdır. TÜBİTAK onaylı Türkiye genelinde 8, Ankara’da ise 2 Mentor Eğiticisi Kuruluştan biri olan SmartsUnited, SmartMentor ile mentorların aşağıdaki alanlarda kendilerini geliştirmelerini hedefliyor:

  • Teknoloji Tabanlı Başlangıç Firmalarına Yönelik Mentorluk
  • İleri Mühendislik ile Tasarım Mentorluğu

SmartMentor, güçlü işbirliği kuruluşları ile birlikte 6 aylık dönemler boyunca yukarıdaki 2 alanda maksimum 25’er kişilik 4 sınıfta kurgulanmıştır. SmartMentor adayları, 20 saat SmartMentor Sahada uygulaması ile birlikte toplam 60 saatlik bir programa katılım sağlayacaktır.

Smart Mentor Training

SmartMentor Eğitim Programı sonunda KOBİ’lere İleri Mühendislik ile Tasarım ve Teknoloji Tabanlı Başlangıç Firmalarına Yönelik Mentorluk verecek mentorların:

  • Kendisini sürekli geliştiren, araştırma yapan, öğrenen, geri bildirim alıp verebilen,
  • Gözlem ve analiz yeteneği gelişmiş,
  • Sistematik olarak inovasyon, işbirliği ve liderlik yapan

kişiler olarak bilgi ve yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

SmartMentor Eğitim Programının süresi ne kadar?

SmartMentor, Teknoloji Tabanlı Başlangıç Firmalarına (TTBF) Yönelik Mentorluk ve İleri Mühendislik ile Tasarım (İMT) Mentorluğu alanlarında 20 saati sahada olmak üzere 60 saatlik bir programdır. SmartMentor Eylül ayında başlayacak ve 16 hafta sürecektir.

SmartMentor Eğitim Programı ücretli mi?

Programımız ücretsizdir.

SmartMentor Eğitim Programı ne zaman ve nerede gerçekleştirilecek?

SmartMentor Eğitim Programı boyunca dersler hafta sonları yapılacaktır. SmartMentor, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimlar Fakültesi (İİBF)’de gerçekleştirilecektir. İleri Mühendislik ile Tasarım (İMT) Mentorluğu alanındaki eğitimler, ODTÜ-MEMS (Mikro Elektro Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve ODTÜ-BİLTİR Merkezi’nde de yapılabilecektir. Ayrıca SmartMentor Sahada boyunca toplam 20 saatlik eğitimler işbirliği kuruluşlarıyla belirlenecek işletmelerde gerçekleştirilecektir.

Mentor adayları birden fazla alanda eğitim alabilir mi?

Mentor adayları sadece bir kuruluştan ve en güçlü olduğu tek bir alanda eğitim alabilir.

Mentor adaylarında aranan şartlar nelerdir?
  • Sanayide yöneticilik deneyimi olan adaylar için 10 yıl
  • Girişimcilik deneyimi olanlar için 10 yıl
  • Mentorluk deneyimi olanlar için 10 yıl
  • Hem girişimcilik hem mentorluk deneyimi olanlar için 5 yıl iş deneyimi

Sadece TÜBİTAK 1512 programı kapsamında en az iki çağrı döneminde “İş Rehberi” olarak görevlendirilen kişiler ile TEYDEB 1601 programı 1601- 2013-2 kodlu “Mentorluk Mekanizması Geliştirilmesi ve Uygulanması” çağrısı kapsamında görev almış mentorlar bu eğitime katılmadan süreçte yer alabileceklerdir.