Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen MEVKA Kalkınma Söyleşileri’ne CEO’muz Kazım Yalçınoğlu konuk oldu. Yalçınoğlu, katılımcılara yönelik olarak yapmış olduğu “Anadolu’nun Gücü Konya Kobi 4.0” konulu sunum eşliğinde sanayi devriminin dördüncü dalgası hakkında bilgiler verdi.

Endüstri 4.0’ı sanayi devriminin dördüncü dalgası olarak niteleyen Kazım Yalçınoğlu, sunum eşliğinde yaptığı konuşmasında “Endüstri 4.0 yurtdışında siber fiziksel sistemler olarak tanımlanmaktadır. Nesnelerin interneti olarak da tanımlanan bu yapı tüm ekonomimizi ve yaşam biçimimizi derinden etkileyeceğinden bu sanayi dalgasına ayak uydurmak için ülke olarak her alanda geç kalmadan çalışmalara başlamamız gerekiyor. Günümüzde KOBİ’lerin büyük çoğunluğu geleneksel iş gücü faaliyetlerinde varlık göstermektedirler. Geleneksel iş gücü faaliyetlerinde insanın yerini artık robotik ve lazer teknolojiler alacağından Türkiye’nin ve Konya’nın buna hazırlıklı olması gerekiyor. Yenilikçi üretim teknolojilerine uyum sağlamak ve bu üretim teknolojileri ile rekabet edebilmek kalkınmanın sürdürülebilir olması için son derece önem arz etmektedir. Yeni üretim teknolojilerinden gelen katma değerin ülkede kalması için ortaya çıkan ürünlerin milli ve yerli olması da ayrıca öneme haizdir.” dedi.

Konya dünya markaları çıkarabilir

Değişen üretim sistemi ile birlikte tedarik zincirlerinde de değişmeler yaşanması kaçınılmaz hale geleceğini belirten Yalçınoğlu, “KOBİ 4.0 ile değişen uluslararası tedarik zincirinin içine girmek mümkün hala gelebilecektir. İç Anadolu ve çevresinde Konya merkezli KOBİ 4.0 hareketi ile ulusal ve uluslararası tedarik zincirlerine rekabet edilebilirlik seviyesinde firmalar çıkarmanın mümkün hale gelecektir, ancak istihdam yaratmak ve yenilikçi üretimi sürdürülebilir kılmak için Konya’nın mevcut potansiyelinin harekete geçirilmesi gerekmektedir. Bu sayede bölgenin pazar payı artacak ve ihracatta da doğrudan bir artış görülecektir. Bunların hayata geçirilebilmesi için risk algısının doğru okunması ve doğru yönetilmesi de çok ama çok önemlidir. Ülke olarak kendi sanayi 4.0 tanımımızı yapmak ve bunun kalkınma boyutunun tam merkezine de KOBİ’leri oturtmak zorundayız. KOBİ odaklı bu kalkınma modelinde girişimciler çok önemli bir yer tutmaktadır.” ifadelerini kullandı

“Ahilik” sistemi girişimciye yol gösterir’

Yalçınoğlu girişimcilerin ayakta kalmasını sağlayan ve onlara yol gösteren mentörlük sisteminin temelinde bu coğrafyadan çıkan “ahilik” sistemi yattığını öne sürerek, ”Selçuklular’da ve Osmanlı’da kullanılan ahilik sisteminin benzerini uygulayan Almanya, kalkınmasının temeline bu sistemi oturtmuştur. Konya sanayisi ve Konyalı KOBİ’ler endüstri 4.0’ı tam anlamıyla değerlendirebilirse dünyada rekabet edebilecek markaların çıkma potansiyeli çok yüksek ancak bunun için firmaların doğru yönlendirilmesi ve bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.