Ankara, 28 Nisan Salı günü Teknoloji Transfer Ofisleri Uluslararası Konferansı’na ev sahipliği yaptı. JW Marriott Otel’de tam gün boyunca gerçekleşen konferansın açılış konuşmalarını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptı.

Türkiye genelinden pek çok teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) yetkilisinin katıldığı konferansta SmartsUnited da yerini aldı. Adı uzun yıllardır teknopark, TTO ve benzeri yapılarla anılan Kazım Yalçınoğlu, katılımcılarla önemli paylaşımlarda bulundu.

TTO-Konferansi

Teknoloji Transfer Ofisleri Uluslararası Konferansı

Öğleden önce düzenlenen panel, IPA Rekabetçi Sektörler Programı Kapsamında Desteklenen Gaziantep, Erciyes ve Fırat TTO’larının Başarı Hikayeleri üzerineydi. Moderatörlüğünü Özgür Altınoklar’ın yaptığı panelde Gaziantep Teknopark Müdürü Deniz Vuruşkan, Erciyes Teknopark Müdürü Bilgin Yazlık ve Fırat Teknokent Müdürü Erhan Akın yer aldı. Panelde üç teknoparkın başarı hikayelerinden ve projelerinden bahsedilirken Gaziantep Teknopark’ta uygulanan İntörn Mühendis Modeli, Erciyes Teknopark’ta girişimciler için tasarlanan Presera, Aftersera ve Prosera Kuluçka Merkezi ve Fırat Teknokent’in zor ama başarılı doğuşu katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Öğleden sonraki panelde Şirin Elçi moderatörlük yaparken katılımcılar; Foresight Science & Technology Kıdemli Başkan Yardımcısı (AUTM Eski Başkanı) Arundeep PRADHAN, EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN, Finlandiya Ekonomi ve Çalışma Bakanı Eski Danışmanı Anssi PAASIVIRTA ve Poznan İş ve İnovasyon Merkezi Başkanı Krzysztof ZASIADLY idi. Teknolojik Bilginin Ticarileştirilmesi: Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerden Dersler konulu panelde Avrupa’dan başarılı örnekler aktarıldı.